Czy znasz wszystkie rodzaje skoków spadochronowych?

Autor: Michał z Nasze Spadochrony

03 lipca 2018

Skoki spadochronowe to jedno z najbardziej niesamowitych i niemożliwych do opisania doświadczeń, jakie można przeżyć. Wiele zmieniło się od czasu wynalezienia pierwszego spadochronu – dzisiejsze spadochroniarstwo ewoluowało, a zaawansowane technologie umożliwiają nie tylko bezpieczniejsze, ale i prostsze skoki spadochronowe. Pojawiło się również wiele różnych odmian skoków spadochronowych. Czy wiesz, ile odmian skoków spadochronowych obecnie istnieje?

 

Skok tandemowy, czyli Skoki spadochronowe z instruktorem

Skakanie w tandemie jest obecnie najbardziej popularną formą skoków spadochronowych i to właśnie od tego rodzaju skoków każdy powinien zacząć swoją przygodę z lataniem. W tandemie początkujący spadochroniarz skacze przymocowany do profesjonalnego instruktora za pomocą specjalnej uprzęży. Skoczkowie w tandemie dzielą pojedynczy spadochron, a instruktor wykonuje wszystkie niezbędne czynności, aby zapewnić bezpieczne i niezapomniane wrażenia, podczas gdy „pasażer” ma za zadanie jedynie cieszyć się lataniem. Lot tandemowy odbywa się w pozycji horyzontalnej, brzuchem ku ziemi.

 

Freefly, czyli podniebne akrobacje

Freeflying to rodzaj samodzielnych już skoków spadochronowych, w którym skoczek „tańczy” swobodnie w powietrzu obracając ciało we wszystkich kierunkach i osiach — nie tylko brzuchem ku ziemi, jak wymagają tego skoki spadochronowe z instruktorem. Freefly wymaga umiejętności sprawnego obracania się w powietrzu i umiejętności zapanowania nad położeniem swojego ciała. Ta forma skoków często polega na locie wertykalnym, czyli pionowo do ziemi (albo głową do ziemi, albo stopami ku ziemi) gdzie w wyniku mniejszego oporu powietrza prędkość lotu skoczka wzrasta.

Skysufr, czyli surfing po chmurach

W skysurfingu skoczkowie wyskakują z przypiętą do stóp „deską” przypominającą deskę snowboardową. Wykorzystując opór powietrza, skoczkowie skysurfingowi ślizgają się po wietrze w trakcie wolnego spadku, dodając sobie prędkości i ułatwiając wykonywanie gwałtownych obrotów i piruetów.

 

Wingsuit – ekstremalnie ekstremalny sport

Latanie w kombinezonach wingsuit to jedna z najtrudniejszych form skoków spadochronowych. Aby móc spróbować swoich sił w tym sporcie ekstremalnym trzeba mieć przynajmniej 200 udokumentowanych skoków spadochronowych na koncie. Ta forma latania polega na szybowaniu w specjalnie zaprojektowanych kombinezonach, które gwałtownie zmniejszają prędkość spadania, nadając jednocześnie szybkości lotu w przód. Skoczek musi kontrolować prędkość i kierunek lotu pozycją ciała, osiągając zawrotne prędkości i szybując czasem zaledwie kilka metrów od czubków drzew lub górskich szczytów.

 

Skoki w formacji – czyli drużynowe skoki spadochronowe

Podczas gdy jedni wykonują skoki spadochronowe z instruktorem, inni wyskakują całą grupą, a jakby tego było mało, odnajdują się w locie i są w stanie bezpiecznie złapać się za ręce lub nogi i stworzyć różne podniebne formacje – stąd nazwa tej odmiany skoków spadochronowych. Skoki spadochronowe w formacji wymagają oczywiście licencji spadochroniarskiej, ale świeżo licencjonowanych skoczków ten rodzaj skoków uczy umiejętności bezpiecznego latania z innymi, precyzji i buduje także osobiste umiejętności latania.
Istnieje jeszcze więcej odmian i typów skoków spadochronowych – wszystkie z nich wymagają uzyskania licencji i dużego doświadczenia. Gdy opanujesz już sztukę latania, otworzy się przed tobą jeszcze więcej możliwości i pomysłów na skoki spadochronowe. Zanim jednak do tego dojdzie, należy zacząć od podstaw. Skoki spadochronowe z instruktorem, zapewniają skoczkowi niezapomniane wrażenia i pozwalają mu na oswojenie się z poruszaniem się przez przestworza, by przygotować go na inne, ekstremalne formy tej podniebnej rozrywki.

samolot