Rekordy świata w skokach spadochronowych

Autor: Michał z Nasze Spadochrony

18 maja 2018

Ustanowienie rekordu świata w skoku spadochronowym zawsze stanowi poważne wyzwanie. Dla większości osób skok spadochronowy w tandemie pod czujnym okiem doświadczonego instruktora to szczyt odwagi, na jaki mogą się zdobyć, na co więc rzucają się śmiałkowie, którzy chcą zostać rekordzistami? Przedstawiamy 5 najciekawszych rekordów w historii skoków spadochronowych:

Drużyna 400 skoczków? – 8 lutego 2006

Jeden z najbardziej imponujących rekordów w historii. Ten rekord wiązał się z koordynacją 400 doświadczonych skoczków w tym samym miejscu i czasie oraz wsparciem czterech samolotów Lockheed C-130 Hercules. Próba zakończyła się sukcesem i bezpiecznym wyskoczeniu czterystu spadochroniarzy naraz – samo nawigowanie w gąszczu spadochronów musiało być nie lada zadaniem! Próbę pobicia rekordu podjęto w 2013 roku, gdy 500 skoczków miało wyskoczyć jednocześnie, ale problemy z koordynacją samolotów, pogoda i inne zmienne nigdy na to nie pozwoliły.

Największy Pionowy skok zespołowy – 4 sierpnia 2012 r.

Wysoce techniczny i bardzo niebezpieczny rekord świata, w którym wzięli udział najlepsi z najlepszych na całym świecie. To, co czyni ten rekord tak niesamowitym, to szybkość i orientacja zespołowa 138 osób — wszyscy lecieli bowiem w jednej chwili w pionowo w dół z prędkością większą niż 350 kilometrów na godzinę. Przy takiej prędkości, ziemia przybliża się szybko i nie ma dużo czasu na błędy.

 

Najwięcej skoków spadochronowych w ciągu 24h – 9 września 2006 r.

Niejaki Jay Stokes wykazał się monumentalną wręcz wytrzymałością, wytrzymałością psychiczną i koordynacją, aby osiągnąć ten rekord. 9 września 2006 roku Jay Stokes skoczył ze spadochronem… 640 razy! Tak, mniej niż trzy minuty na jeden skok! Ryzyko związane z popełnianiem błędów w trakcie tej szalonej próby było bardzo duże, gdyż obejmowało skakanie na spadochronie pomimo zmęczenia. Jak i skakanie przez całą noc! Wydawałoby się, że po takim rekordzie Jay już nigdy nie będzie chciał skakać, tymczasem w 2014 Jay podjął próbę pobicia rekordy, lecz musiał przerwać ze względu na złą pogodę.

Największa formacja Wingsuit 22 września 2012 r.

Pewnego dnia 100 skrzydlatych pilotów wzbiło się ponad w niebiosa, by spróbować ustanowić największy niepołączony lot na Winguitach! Skakanie na tych skrzydlatych kombinezonach wciąż jest dość nowym rodzajem sportów ekstremalnych, ale członkowie tej 100-osobowej formacji z pewnością będą uważani za pionierów rekordów w tej kategorii. Dyscyplina ta wciąż rośnie dzięki popularności, jaką dał jej Internet, dlatego rekord ten z pewnością zostanie pobity w najbliższych latach.

3 rekordy naraz – Felix Baumgartner – 14 października 2012 r.

Świat dosłownie zatrzymał się, by oglądać tę niesamowitą chwilę w czasie rzeczywistym dzięki internetowej i telewizyjnej transmisji na żywo. Felix wykonał skok ze stratosfery z wysokości 38 969,4 metrów i pobił trzy rekordy – najwyższy lot załogowy balonem, najwyższy skok spadochronowy oraz największa prędkość swobodnego lotu wynosząca 1342.032 kilometry na godzinę. Mało osób wie, że już 2 lata później 24 października 2014 r. jego rekord wysokości skoku pobił 57-letni Alan Eustace. Pozostałe rekordy należą jednak wciąż do Feliksa, którego skok trzyma również rekord największej publiczność „na żywo” na serwisie YouTube.

Pamiętaj, że wybierając się na Twój pierwszy skok spadochronowy, pobijesz swój własny rekord i nie będziesz musiał ryzykować tak, jak skoczkowie, którzy byli zdeterminowani, by zapisać się na kartach historii. Twój pierwszy skok tandemowy, nie będzie wymagał od ciebie prawie żadnego działania, gdyż to nasz instruktor, przywiązany do ciebie specjalistyczną uprzężą, będzie odpowiedzialny za wszystkie kwestie techniczne. Zapraszamy do kontaktu! Sezon się rozpoczął i teraz jest najlepszy moment, by zarezerwować Twój skok tandemowy!

samolot