Skoki spadochronowe dla par: co warto wiedzieć?

Autor: Michał z Nasze Spadochrony

30 maja 2018

Czy pary mogą skakać razem? Tak — licencjonowani skoczkowie robią to cały czas! Tak naprawdę, skoki spadochronowe dla dwojga są dość popularne na świcie, ponieważ miłość i wspólne poszukiwanie nowych i ekscytujących doświadczeń idą ze sobą w parze.

Jeśli jednak jesteście parą, która nie posiada licencji na samodzielne skoki spadochronowe i po prostu szukacie nowych doświadczeń zamiast w dwójkę, będziecie musieli skoczyć w czwórkę. Oto co musisz wiedzieć:

 

Skoki spadochronowe dla dwojga … w cztery osoby

Skandal tandemowy to rodzaj skoku spadochronowego, który obejmuje on dwie skaczące razem osoby połączone razem specjalną uprzężą i korzystające z jednego spadochronu. Jedną z tych osób jest instruktor, który jest odpowiedzialny za wszystkie techniczne sprawy, by skacząca z nim osoba mogła się skupić jedynie na przyjemności latania. Warto jednak zauważyć, że nie ma czegoś takiego jak tandemowy instruktor, który bierze dwie osoby na skok tandemowy – jest to niemożliwe z wielu powodów, począwszy od logistyki po maksymalne obciążenie sprzętu.

Jeśli interesują was skoki spadochronowe dla dwojga, będziecie – przynajmniej na początku – musieli zdecydować się na tandemowe skoki spadochronowe, w których trakcie, każde z was będzie bezpiecznie przypięte do innego instruktora przez cały czas trwania skoku. Oczywiście wasze skoki będą miały miejsce wspólnie, począwszy od szybkiego treningu jeszcze na ziemi, przez ekscytujący lot samolotem na wysokość 4000 metrów, jak i sam skok. Instruktorzy wyskoczą z wami jeden po drugim, więc będziecie widzieć się przez cały czas trwania lotu, jednak zostaniecie rozdzieleni w locie na tyle daleko, że komunikacja podczas skoku będzie niemożliwa. Możecie spodziewać się, że wylądujecie mniej więcej w tym samym czasie, by od razu dzielić się ze sobą wspólnymi przeżyciami i emocjami. Takie ekstremalne doświadczenie, będzie z pewnością kolejną rzeczą, która was do siebie zbliży.

 

Czy można zdobyć uprawnienia i licencję skoczka spadochronowego, by skakać bez instruktora?

Istnieje oczywiście możliwość zdobycia licencji i uprawnień spadochroniarskich, by skakać bez asysty instruktora, ale z przyczyn bezpieczeństwa nie jest to zadanie łatwe (ani tanie). Podstawowa Licencja USPA A wymagać będzie od was przynajmniej 25 skoków i dużego zaangażowania. Zdobycie takich uprawnień może zająć wiele miesięcy, ponieważ skakać można jedynie w sezonie, a nawet wtedy dużo zależy od pogody i indywidualnej szybkości rozwoju skoczka. Po ukończeniu programu zamieszczonego na Karcie dla Licencji A musi ona również zostać potwierdzona przez Instruktora USPA.

 

Zanim jednak zaczniecie rozważać zdobycie licencji, warto wybrać się na tandemowe skoki spadochronowe dla dwojga. Gwarantujemy, że nie zabraknie w ich trakcie emocji i adrenaliny.

samolot