Skoki spadochronowe: Jakie to uczucie?

Autor: Michał z Nasze Spadochrony

31 sierpnia 2018

Jak opisać skoki spadochronowe komuś, kto nigdy nie skakał? Na to pytanie prawie na pewno nie da się odpowiedzieć i powie to każdy, kto zdecydował się na skoki spadochronowe w tandemie. Dzieje się tak, ponieważ nie ma niczego innego, co byłoby tak podobne do skoków spadochronowych, by je do tego przyrównać. Istnieje natomiast dużo nieprawdziwych domysłów i porównań, które należy zdementować. Z tego właśnie powodu łatwiej posunąć się do tak zwanej definicji przez negację – czyli skupić się na tym, jakie skoki spadochronowe z pewnością NIE SĄ.

 

„To trochę jak rollercoaster!”

Nie. Kolejki górskie (rollercoastery) to zupełnie inne doznania. Jedną z najbardziej charakterystycznych rzeczy podczas jazdy na rollercoasterze, jest to samo uczucie, które się ma, gdy winda gwałtownie rusza lub zatrzymuje się. Znacie to uczucie? Gdy żołądek zdaje się podchodzić do góry i opadać powodując takie dziwne uczucie lekkości, dyskomfortu i ucisku? Nie ma takiego uczucia podczas skoków spadochronowych.

 

Podczas jazdy na rollercoasterze wiele osób stresuje się tym, że wyleci się z wagonika na zakręcie. Skacząc na spadochronie, nie znajdujesz się w pozycji siedzącej i nie trzymasz się żadnego siedziska – nie obijasz się o nic i nie boisz się, że „wylecisz” na zakręcie. W końcu zakrętów nie ma w ogóle podczas skoku na spadochronie.

 

Jeszcze inną ważną różnicą jest to, że skakanie z poruszającego się już samolotu to fizycznie inne doznanie niż gwałtowne ruszenie wagonika, który jeszcze sekundę temu stał nieruchomo. Jako pasażer w samolocie już podróżujesz z dużą prędkością, a kiedy skaczesz, wszystko, co się zmieni, to kierunek twojego lotu. Nie ma tutaj gwałtownego szarpnięcia. Są wśród skoczków spadochronowych ludzie, dla których skoki spadochronowe to frajda, podczas gdy rollercoastery ich stresują, więc nie myśl sobie, że jeżeli nie lubisz kolejek górskich, to oznacza to, że nie będziesz lubić skoków spadochronowych.

To inne uczucie niż „spadanie”

Choć trudno w to uwierzyć, zanim nie spróbuje się samemu, ale podczas skoku spadochronowego nie będziesz się czuł, jakbyś spadał. Jeżeli zobaczysz czyjeś zdjęcia ze skoku tandemowego, wszyscy się uśmiechają – dzieje się tak, bo skoki spadochronowe to w rzeczywistości bardzo komfortowe uczucie. W pozycji, w której skaczesz, powietrze pod tobą tworzą coś na kształt poduszki powietrznej, która sprawia, że nie czujesz, jakbyś spadał, a bardziej jakbyś lewitował. Zresztą na wysokości, z której skoczysz, Twój mózg nie będzie się potrafił odnaleźć i zrozumieć jak wysoko jesteś – jest to zbyt abstrakcyjne doznanie – tak więc nie poczujesz się tak, jakbyś wychylał się z balkonu na 12stym piętrze.

 

Gdy czyta się o skokach spadochronowych informacje takie jak: „skok z 4000 metrów” lub „osiągniesz prędkość 200 kilometrów na godzinę” brzmi ciekawie i imponująco. Jednak nie będziesz czół tych rzeczy. Na co dzień, łatwo nam ocenić prędkość lub odległość danego obiektu poprzez jego relację z innymi rzeczami wokół. Widzimy, że szybko poruszający się samochód jest szybki, bo MIJA inne samochody i obiekty. Będąc otoczonym jedynie przez powietrze, nie będziesz mógł odnieść się do tego, gdzie jesteś i jak szybko się poruszasz. Niektórzy mają czasem wrażenie, że stoją w miejscu zawieszeni w przestworzach.

 

Więc jakie to uczucie skoczyć na spadochronie? Jedyny sposób na to, by naprawdę poznać odpowiedź na to pytanie, to zapisać się na skok spadochronowy w tandemie, póki trwa jeszcze tegoroczny sezon. Jeżeli masz jakieś wątpliwości lub pytania, zadzwoń do nas, a powiemy Ci wszystko, czego będziesz potrzebować, by samemu uśmiechać się podczas zdjęć w przestworzach.

samolot