Skoki spadochronowe w tandemie – Najczęściej zadawane pytania

Autor: Michał z Nasze Spadochrony

30 lipca 2018

Co to jest skok Tandemowy?

Wbrew powszechnemu wyobrażeniu, gdy skaczesz ze spadochronem rekreacyjnie, nie skaczesz sam. Skok tandemowy to po prostu skoki spadochronowe z instruktorem, który kontroluje lot i czas otwarcia spadochronu. Spadochroniarstwo tandemowe jest niezwykle popularną formą skoków spadochronowych i jednym z najbezpieczniejszych sposobów, w jaki ktoś może doświadczyć skoków z samolotu. W trakcie skoku jest się przypiętym do instruktora specjalnymi uprzężami.

 

Czy muszę zapisać się na kurs lub szkolenie, żeby skoczyć ze spadochronem?

Nie. Krótko przed wykonaniem skoku spadochronowego, zostaniesz poinstruowany na miejscu o tym, co masz robić, a czego masz unikać. Takie szkolenie trwa 15-20 minut. Podczas tego krótkiego szkolenia zostaniesz poinformowany o zasadach, których należy pilnować w trakcie lotu samolotem na odpowiednią wysokość, skoku, a także do właściwego położenia ciała podczas opadania, otwierania spadochronu i lądowania.

 

Z jakiej wysokości się skacze?

Skoki są zwykle wykonywane z wysokości około 4.000 metrów. Wysokość skoku zależy od lotniska, jak również samolotu używanego do skoków.

 

Jak długo trwa skok spadochronowy?

Lot samolotem potrzebny do osiągnięcia wymaganej wysokości wynosi 10-25 minut. Czas spędzony na locie ze spadochronem zależy przede wszystkim od wysokości, z której będziesz skakać. Skok spadochronowy z 4000 metrów może potrwać około 60 sekund do momentu otwarcia spadochronu. Po jego otwarciu następuje etap lotu z otwartym spadochronem, który trwa około 10 minut.

 

Jaką prędkość osiąga się w trakcie lotu?

Po skoku z samolotu przyspieszamy przez pierwsze 10-12 sekund, aż osiągamy stałą prędkość, powszechnie nazywaną „prędkością końcową”. Twoja prędkość zależy od ciężaru pary tandemowej i wynosi około 200-250 km / h.

 

Czy mogę oddychać w trakcie lotu, zanim otworzy się spadochron?

Tak. Możesz oddychać podczas luzu bez względu na szybkość.

 

Na jakiej wysokości otwiera się spadochron?

Minimalna wysokość otwarcia spadochronu przy spadochronowych skokach tandemowych wynosi 1.300 metrów nad ziemią.

 

Czy mogę stracić przytomność w trakcie skoku w Tandemie?

Możliwość utraty przytomności w trakcie skoku spadochronowego jest niezwykle mała. Utrata przytomności w trakcie, gdy jesteś pełen adrenaliny, a twoje serce bije szybko, jest praktycznie niemożliwe.

 

Czy istnieje próg wagi dla skoków?

Dużo zależy od firmy organizującej skoki spadochronowe w tandemie. Maksymalny ciężar pasażera tandemowego nie jest określony. Jednak kandydaci ważący ponad 100 kg powinni skonsultować się z organizatorem skoków spadochronowych, aby upewnić się, że skok tandemowy będzie możliwy.

 

Dla niektórych osób spadochroniarstwo jest ekscytującym wypoczynkiem i sposobem radzenia sobie ze stresem powodowanym przez dzisiejszy styl życia. Spadochroniarstwo pomogło tysiącom osób poznać nową perspektywę w świecie oraz nauczyć się stawiać czoła własnym lękom i obawom.

samolot