3 Mity dotyczące skoków spadochronowych

Autor: Michał z Nasze Spadochrony

11 października 2018

Internet, jak już wielu z was z pewnością zdążyło się przekonać samemu, jest miejscem, w którym kwitną wszystkie idee. Rozprzestrzenianie się oryginalnych pomysłów i rzetelnych informacji niesie ze sobą wiele dobrego, ale nie można uniknąć rozprzestrzeniania się również pomysłów „wyssanych z palca” lub zmyślonych celowo. Jest to zjawisko, które dotyczy praktycznie każdego tematu. Dziwaczne pomysły, mity i plotki nie ominęły również spadochroniarstwa. Skoki spadochronowe również są tematem rozmów i różnego rodzaju internetowych plotek, ale niestety wiele z nich jest stworzonych przez „ekspertów”, którzy nigdy nie skorzystali sami z przyjemności, jaką dają skoki spadochronowe. Przyjrzyjmy się więc najdziwniejszym mitom, które ludzie rozpowiadają w Internecie.

 

1 – Zanim spadochron się nie otworzy nie będziesz mógł oddychać!

Kiedy mówimy, że skoki spadochronowe zapierają dech w piersiach… nie mamy tego na myśli dosłownie! Oddychanie w trakcie lotu nie sprawia trudności. Gdyby tak było, maski tlenowe byłyby standardowym i wymaganym wyposażeniem każdego skoku spadochronowego. Instruktorzy tandemowi wykonują nieraz setki skoków w trakcie swojej kariery, ale nie wydaje się nam, że robienie każdego skoku na jednym oddechu byłoby zachęcające dla nich, a tym bardziej dla osób, które nigdy wcześniej nie skakały. Pęd powietrza w trakcie skoku uniemożliwia swobodną komunikację, ale o powietrze nie musisz się martwić… to jedyna rzecz, jaką będziesz otoczony!

 

2 – Kiedy szarpnąć za linkę spadochronu? A jak szarpnę i nic się nie stanie?

Szarpanie za linkę spadochronów utrwaliło się w filmach akcji i kreskówkach i do dziś wiele osób myśli, że spadochrony wciąż otwiera się przy pomocy sznurka, za który się szarpie. Może to się wydać szokiem dla niektórych, ale spadochrony podobnie jak samochody, telefony i komputery też stają się coraz bardziej zaawansowane i nie zatrzymały się w rozwoju w latach czterdziestych poprzedniego stulecia. Współczesne spadochrony wyposażone są w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, dzięki którym automatycznie otwierają się po osiągnięciu odpowiedniej wysokości. Zapisując się na skoki spadochronowe, będziesz zresztą przypięty do instruktora tandemowego i liczba twoich obowiązków w trakcie lotów będzie ograniczona jedynie do cieszenia się chwilą, a nie szarpania za sznurki z poprzedniego stulecia.

 

3 – „Szarpnięcie spadochronu który się otworzy jest tak silne, że można sobie naciągnąć… coś tam!”

Choć może się wydawać (znów z powodu filmowych sensacji), że otwarcie spadochronu porównywalne jest do gwałtownego naciśnięcia hamulca, w wyniku czego skoczek zostaje szarpnięty z dużą siłą przez otwierający się nagle spadochron. Oczywiście nie tak to wygląda. Spadochrony otwierają się stopniowo i po trochu zmniejszają prędkość, z jaką leci skoczek. Czasem iluzja szarpnięcia powstaje wtedy, gdy dwóch skoczków leci obok siebie i jeden z nich otworzy swój spadochron pierwszy. Przy tej różnicy prędkości, skoczek, który będzie dalej spadał, może mieć wrażenie, że spadochroniarz, któremu otworzył się spadochron, bardzo gwałtownie się zatrzymał, z kolei z punktu widzenia skoczka, który pierwszy otworzy spadochron, drugi skoczek będzie wyglądał tak, jakby znacząco przyspieszył swój lot w dół. Różne tego typu iluzje optyczne mają miejsce pośród chmur, gdzie trudno jest odnieść się do prędkości lotu, ponieważ jest się otoczonym jedynie przez powietrze. Gdy podróżujemy szybko samochodami na ziemi, naszą prędkość możemy łatwo ocenić, dzięki mijanym przez nas obiektom. Trudno podobne obliczenia wykonać, gdy jest się samemu pośród chmur.

 

Zamiast wierzyć w różne mity i legendy zapisz się na skoki spadochronowe, póki jeszcze trwa sezon! Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, a jeżeli masz jakieś obawy lub wątpliwości co do skoków spadochronowych, zapytaj o nie nas!

samolot