SKOK ZE SPADOCHRONEM – PRZYGODA TWOJEGO ŻYCIA

Autor: Katarzyna Rychlik

13 maja 2019

Jeśli lubisz adrenalinę i sprawia ci frajdę przekraczanie kolejnych granic ludzkich możliwości, to znak, że czerpiesz z życia pełnymi garściami i dajesz z siebie naprawdę sto procent. Sporty ekstremalne to zdecydowanie pole do popisu dla osób, dla których nie ma niemożliwego. Jeśli wypróbowałeś już naziemne i wodne alternatywy, to najwyraźniej przyszedł czas na powietrze.

Skok ze spadochronem – przygoda Twojego życia?

Przez długi czas bardzo popularny był skok na bungee, dzięki swojej szerokiej dostępności dla każdego. Tymczasem to, co działo się faktycznie w niebie – paralotniarstwo, loty balonem czy skoki spadochroniarskie, pozostawały w sferze marzeń przeciętnego człowieka i mogły sobie na niego pozwolić nieliczne osoby. Wraz z rozwojem turystyki i poszczególnych dziedzin życia, wzrosła świadomość ludzi i ich głód przygody oraz tego co nieznane i niedostępne. W ten sposób tym, co w niebie zaczęło się interesować coraz większe grono osób, a dzięki rozwojowi technicznemu i udoskonaleniom, po pewnym czasie zaczęto udostępniać maszyny do szerszego użytku, również rekreacyjnego. Obecnie prawie każdy może spróbować swoich sił w powietrzu, chociażby skacząc z instruktorem w tandemie ze spadochronem. Dlaczego warto spróbować tego ostatniego?

Ile trwa skok ze spadochronem?

Skok ze spadochronem wielu osobom wydaje się brawurą ponad ich możliwości. Tymczasem sam skok nie trwa więcej niż około 15 minut, a odpowiednie przeszkolenie i przygotowanie do niego gwarantuje bezpieczeństwo podczas lotu i lądowania. Dlaczego warto spróbować takiego skoku? Ci, którzy to już przeżyli, mówią, że skakanie ze spadochronem uzależnia. Najpierw lecimy na pokładzie samolotu (najczęściej jest to awionetka) z całym ekwipunkiem, a kiedy osiągniemy odpowiednią wysokość skaczemy. I wtedy zaczyna się prawdziwa zabawa. Przez około 50 sekund swobodnie opadamy, niemalże czując wiatr w skrzydłach, a na pewno czujemy go na twarzy i we włosach, jeśli nie są dobrze spięte. Widzimy wszystkie maleńkie punkciki na ziemi oraz to, z jak zawrotną szybkością (200 km/h!) się do nich zbliżamy. Po upływie tego czasu otwieramy spadochron i możemy już całkowicie się odprężyć – oto czeka nas niesamowity, pełen niezwykłych widoków lot. Obecność instruktora sprawi, że z pewnością wszystko pójdzie dobrze i nie popełnimy żadnego błędu, tak iż w drugiej fazie będziemy mogli już tylko podziwiać świat u naszych stóp, aż do momentu lądowania. Jeśli wykupimy dodatkowo możliwość zapisu lotu, staniemy się posiadaczami pamiątki z naszej przygody – filmu rejestrującego przebieg od przygotowań, poprzez lot, aż po sam skok. Tak czy inaczej wspaniałe widoki są gwarantowane – loty odbywają się bowiem wyłącznie przy dobrej pogodzie.

Kiedy skok ze spadochronem jest odradzany?

Jest kilka nielicznych przypadków, kiedy skok jest odradzany, bądź należy się uprzednio skonsultować z lekarzem. Dotyczy to przede wszystkim osób z nadciśnieniem, chorobami serca, niewydolnością układu krążenia, epilepsją czy poważnymi kontuzjami kręgosłupa/barków. Kobiety w ciąży również powinny unikać skoków spadochronowych.

samolot